Co płynie nam w kranie?

pompa

Czytam po forach wpisy dotyczące problemów z wodą. Jestem świadomy tego,  że to co wleję do zbiornika przy starcie jest naprawdę istotne. W wielu wątkach forumowicze napisali cytując dosłownie, że ich woda w kranie to „syf” lub „ściek”. Pomyślałem o działającym u mnie filtrze RO/DI. Przecież powinien oczyścić wodę do mojej solanki. Nie zawsze chyba tak jest, bo mnie zaczął nurtować temat krzemianów w wodzie, nie uśmiechało mi się posiadanie brunatnego nalotu okrzemek w nowo startującym zbiorniku.

Surowiec źródłowy

W większości przypadków akwaryści są zdani na wodę z miejskich wodociągów. Ponieważ mieszkam w Łodzi postanowiłem poszukać na stronie Zakładu Wodociagów i Kanalizacji w Łodzi (www.zwik.lodz.pl) informacji o parametrach dostarczanej wody. Bez problemu informacje te są dostępne, a dokładnie zawierają opis aż 79 parametrów wody. Z czystej ciekawości poszperałem również na innych stronach wodociągów i dla porównania chciałem sprawdzić czy też są tak wylewni co do pisania o parametrach wody.

Wyniki

Wyniki można spotkać w postaci: mg/L SiO2 lub NTU (nephelometric turbidity unit – nefelometryczna jednostka mętności). Jedna jednostka NTU odpoiwada 1 mg/L SiO2, czyli naszej skali krzemionkowej). Wartość dopuszczalna w wodzie konsumpcyjnej wynosi 1 mg/L SiO2. Poniżej parę wyników z przypadkowo wytypowanych przez Google wodociągów:

 1. Wrocław – poniżej 0,5 mg/L SiO2 – (www.mpwik.wroclaw.pl) podano 14 parametrów, pomiary z 3 stacji uzdatniania wody
 2. Częstochowa – od 0,44 do 0,79 mg/L SiO2 w zależności od ujęcia – (www.pwik.czest.pl) podano 37 parametrów wody, pomiary z 4 ujęć
 3. Warszawa – od 0,14 do 0,48 mg/L SiO2 –  (www.mpwik.com.pl) podano 34 parametry wody, pomiary z 3 wodociągów
 4. Kraków – od 0,11 do 0,38 mg/L SiO2 – (www.mpwik.krakow.pl) podano 26 parametrów wody
 5. Katowice – 0,66 mg/L SiO2 – (www.wodociagi.katowice.pl) podano 17 parametrów wody
 6. Kielce – nie podają mętności – (www.wod-kiel.com.pl) podano 14 parametrów, pomiary z 2 wodociągów
 7. Białystok – poniżej 0,2 mg/L SiO2 – (www.wobi.pl) podano 11 parametrów, pomiary z 2 ujęć
 8. Rybnik – od 0,138 do 0,984 mg/L SiO2 – (www.pwik-rybnik.pl) podano 20 parametrów z 5 punktów poboru
 9. Bydgoszcz – od 0,18 do 0,19 mg/L SiO2 – (www.mwik.bydgoszcz.pl)  podano 37 parametrów z 2 ujęć wody
 10. Łódź – nie podano wartości tylko zapis „Akceptowany przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian” co jest niezgodnie z obowiązującym prawem. Uzyskałem telefoniczną informację o poziomie wynosi on od 0,33 do 0,46 mg/L SiO2.

Wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 29 marca 2007 r. (Dz. U. Nr 61 poz. 417 z późniejszymi zmianami).

Permalink do tego artykułu: http://www.solniczkawbaniaku.pl/co-plynie-nam-w-kranie/

http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js

2 Komentarze

 1. Może nie w tym dziale. Ale. Ze względu na plagi które przeszedłeś, może zebrał byś swoją wiedzę i stosowane techniki w walce z nimi w jakimś innym poukładanym tematycznie?

 2. Hej

  RO/DI (zakladam ze filtry wymieniane sa zgodnie z zaleceniem producenta) na bank usunie jakas czesc krzemianow. Reszte trzeba usunac za pomoca np. ROWAPHOS poprzez adsorpcje na tlenkach metali. Wydaje mi sie iz wazne jest stosowanie ROWAPHOS od dnia zalozenia zbiornikia. Czyli dzialanie proactive. Wtedy latwiej wszytko kontrolowac.

  Dodatkowo – probem alg i okrzemek moze wiazac sie z przeplywem w akwarium. Zauwazylem ze przy silnym plrzelywie algi nie maja ochoty rosnac w zbirinku glownym – tylko w refugin – gdzie przeplyw jest slaby. Ale to moja obserwacja.

  Pozdrawiam Serdecznie;
  Piotrek

Dodaj komentarz