Powrót do Lokatorzy

Calloplesiops altivelis (kometa, comet, marine, betta)

Opis ryby jest mojego autorstwa i pochodzi z wpisu na www.seaforum.pl (http://www.seaforum.pl/viewtopic.php?f=10&t=195&view=unread#unread)

łac: Calloplesiops altivelis

PL: kometa, kometka

EN: comet, Marine Betta

DE: Echter Mirakelbarsch

Występowanie: Indopacyfik (od Filipin po Australię), Morze Czerwone, niektóre źródła podają jeszcze występowanie w pobliżu Japonii.

Temperatura: 24-26 st. C.

Optymalne akwarium: od 500L, z kryjówkami w grotach.

Wielkość: W naturze zdarzają się przypadki odłowów osobników do 27 cm długości. W akwariach do 15 cm długości.

Ubarwienie: Kometka jest ciemnobrązowego umaszczenia, niektórzy opisują ją jako czarną. W naturze nie występuje w odmianie czarnej, to ubarwienie jest tak odbierane przez osoby oglądające, w sytuacji stresu i zagrożenia. Ma to na celu uwypuklenie „oka” umieszczonego na końcu płetwy grzbietowej. Ciało jej pokrywają nieregularne białe kropki. Dodatkowo płetwy posiadają pomarańczowe z niebieskimi plamkami zabarwienie na swoich końcówkach, nasilające się w sytuacji zagrożenia.

Dymorfizm: Samce od samic różnią się liością i wielkością białych kropek na korpusie. Samice mają mniej większych białych kropek na ciele, a samce mają więcej mniejszych na ciele. Moja ryba to samica.

Zachowanie: Ryba dość szeroko opisana w dostępnej literaturze. W wielu miejscach w sieci opisana jest jako ryba nawet agresywna, co w rzeczywistości nie odpowiada jej charakterowi. Jej agresja wynika bardziej z lęku o siebie, bo naturę ma spokojną. W akwarium jest wręcz płochliwa i bardzo długo nabiera zaufania do swojego opiekuna. Przy prawidłowej pielęgnacji nie wykazuje agresji do innych gatunków. Przy dłuższej obserwacji można zauważyć jej ustępliwość w stosunku do innych mieszkańców akwarium.

Pożywienie: W warunkach naturalnych żywi się planktonem, drobnymi skorupiakami, oraz małymi rybami. W akwarium zjada wszystko, oprócz glonów. mogą trafić się osobniki bardziej wybredne pokarmowo. Moja kometka chętnie przyjmuje mrożone kostki granulat. Jej przysmakiem jest mrożona stynka oraz krewetki koktajlowe (oczywiście po uprzednim rozmrożeniu). Przy dłuższym wygłodzeniu spowodowanym wyżeraniem pokarmu przez bardziej odważne i zwinne ryby, robi się osowiała i może w głodzie dla przykładu wykosić jakąś krewetkę z obsady zbiornika. Zaleca się raz na jakiś czas podać jej bezpośrednio kawałek mięsa, który sobie w skryciu, na osobności, pomalutku i z przyjemnością przekąsi.

Rozmnażanie: Znane są przypadki rozmnażania w niewoli. Dorosłe osobniki dobierają się w zgodne pary i w grotach składają około 500 sztuk ikry. Opiekę na ikrą przejmuje samiec. Po 5-6 dniach następuje wylęg larw. Po około 7-9 mieisącach ryby osiągają conajmniej 5 cm długości i zaczynaja nabierac docelowego ubarwienia, charakterystycznego dla dorosłych osobników.

Moje filmy z kometką:

Permalink do tego artykułu: http://www.solniczkawbaniaku.pl/lokatorzy/calloplesiops-altivelis-kometa-comet-marine-betta/

http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js

Dodaj komentarz