Mandaryn wspaniały – drugie podejście w moim akwarium

Mandaryn wspaniały (Synchiropus splendidus) - samiec

Samiec mandaryna wspaniałego (Synchiropus splendidus) .

Prawie świeży nabytek w akwarium

W sobotę przyjechały do mnie dwa mandaryny, oczywiście para. Po trzygodzinnej aklimatyzacji zostały przeniesione do zbiornika. Rozeszły się po akwarium i pomalutku uspołeczniają się z resztą ryb w akwarium. Samiec nawet we wtorek dal się uwiecznić na zdjęciu. Jak mnie zobaczył to się elegancko nastroszył. Samica cały czas gdzieś buszuje po akwarium. Polecam mandaryny do akwarium, a jeszcze jak komuś się poszczęści dobrana para, to godzinami będzie się można nim przyglądać i będzie mało. Jak jeszcze do tego jest sporo robaków w skałach to szybko będą miały okrągłe brzuszki i przepiękne kolory wyeksponują na 100%. Poniżej dokładam zdjęcie z aklimatyzacji. Podczas aklimatyzacji cały czas trzymały się razem i dotykały się na wzajem.

Synchiropus splendidus

Wcześniej nie powiodło się mandarynom

Wcześniej przez ponad rok posiadałem parę tych wspaniałych ryb. Samiec około 7 cm długości, samica troszeczkę mniejsza. Pomalutku, majestatycznie pływały sobie po akwarium. Była to dobrana para, zawsze pływała blisko siebie. W czerwcu zniknął samiec. Z dnia na dzień przestałem go widywać. Nie wiem co się stało, raczej wrogów w akwarium nie miały. Samica była, ale jej jama brzuszna strasznie się powiększyła i była wypełniona gazem, bo zaczęła tylko pływać do góry brzuchem. Trwało to około tygodnia. Jej choroba nie ustąpiła i odeszła na wieczną rafę.

 

IMG_0545

Chora samica mandaryna wspaniałego. Widoczne duże wzdęcie jamy brzusznej.

Permalink do tego artykułu: http://www.solniczkawbaniaku.pl/mandaryn-wspanialy-drugie-podejscie-w-akwarium/

http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js

4 Komentarze

Skip to comment form

 1. Hej;

  Zycze powodzenia. To duze wyzwanie. Szczeze mowiac nigdy nie probowalem,
  Polecam natomiast scooter dragonet (bez sensu nazywany bleny – chyba chodzi o to iz bleny kojarzy sie z latwa rybka do utrzymania) ktorego mam od kilku miesiecy.
  Zauwazylem ze podobnie jak Mandaryn, Scooter musi jesc mrozonki w sklepie przez zakupem. Inaczej rybka umrze z glodu – z biegiem czasu. Nawet w duzym banaku, Scooter wytepi cala populacje robakow dosc szybko. To chyba troche mit iz dragont moga przezyc na robakach – nawet z duzym Refugin. Z moich doswiadczen – nie.

  Pozdrawiam Serdecznie;
  Piotrek

  • Roman on 7 października 2013 at 20:46
  • Odpowiedz

  Miałem też scooter dragonet. Świetna rybka. Przez ponad rok była na własnym wikcie i nagle z dnia na dzień zniknęła. Teraz mam parkę mandarynów zielonych i też jedzą tylko to co upolują.
  Adam. Trzymam kciuki za Twoje..

 2. Bardzo ładna rybka. Mam nadzieję że tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem 🙂

 3. Piękny okaz. Nie bez powodu jego nazwa: Mandaryn „Wspaniały”.

Dodaj komentarz